Brankovice 2016

znak_brankoviceTradičně první turnaj ze šestidílného seriálu KP mládeže v rapid šachu „O brankovického krále“ v sobotu 26.11.2016 hostil 122 dětí, které bojovaly ve 2 turnajích.

V turnaji starších žáků (ročník 2001 a mladší) se sešlo 48 hráčů a hráček. Mezi nimi byli i tři zástupci našeho oddílu: Ondra Kupka, Petr Pečenka a Martin Žaža

Ondra se třemi body obsadil celkové 35. místo, což znamenalo zlepšení o 4 místa oproti startovní listině. Zejména v posledním kole zahrál takřka vzorově věžovou koncovku, kterou převedl ve vyhranou pěšcovou koncovku.

Martin se s Ondrou utkali hned ve druhém kole. Z duelu vyšel vítězně Martin, který v turnaji střídal světlé a tmavší chvilky. Zajímavé je, že slabší chvilky (jako třeba nastavení figury) si vybíral zásadně v utkání se silnějšími soupeři. Se třemi body a lepším pomocným hodnocením obsadil celkové 28. místo.

Petr uhrál celkem 3,5 bodu, když se mu povedlo odremizovat elově podstatně silnějšího (1660) Samuela Kadashe. Zápas s Matyášem Zavadilem vrcholil v infarktové časovce, kdy Petr svým bílým králem prokličkoval při uhýbání soupeřovým šachům mezi zbylými kameny z první řady až na šestou, aby pomohl bílé královně dát soupeři mat. Zisk poloviny možných bodů stačil na celkové 23. místo.

V turnaji mladších žáků (ročník 2005 a mladší) jsme mezi 74 účastníky měli i dvě svoje želízka v ohni – Honzu Kupku a Davida Žažu.

David uhrál 4 (!) body, což je naprosto skvělý úspěch. Možná mohlo být bodů i více,  kdyby se vyvaroval pár chybiček, jako například v 5. kole, kdy byl až moc gentlemanský k soupeřce, které přenechal v koncovce iniciativu a nakonec i celý bod. Celkové 32. místo znamená posun o 28 míst výše oproti startovní listině, což je tedy úctyhodný výkon.

Honza nasbíral také 4 (!) body, ale díky lepšímu pomocnému hodnocení obsadil celkové 22. místo (skok o 23 míst). Hra mu vyloženě „šla“ a kdoví, jestli by neskončil na výsledkové listině ještě výše, kdyby mu losovací program v posledním kole nepřisoudil Rudu Richtera (SK Baník Ratíškovice, 5 b, 12. místo).