Znojemská královna a Memoriál Ing. Jana Turka 2020

V sobotu 3.10.2020 se ve Znojmě uskutečnila pěkná šachová akce. V sále Znojemské besedy se odehrálo MČR žen v rapid šachu známé jako Znojemská královna.

Tradiční turnaj dívek (Znojemská královnička) se nehrál samostatně, ale jako součást turnaje žen. A muži hráli „svůj“ Memoriál Ing. Jana Turka (letos byl opravdu výhradně mužskou záležitostí).

Na úvod všechny účastníky znojemské šachové soboty přivítal ředitel turnaje Josef Lahodný. Následovalo společné foto 15 hráček a hned poté se zahájila první kola obou turnajů.

Pod vedením hlavního rozhodčího Petra Záruby běžely turnaje jako po másle. Na oběd se účastníci vydali do nedalekého hotelu Morava po 4. kole na vývar, kuřecí řízek a skvělý znojemský bramborový salát. Občerstvení a ošlehaní silným větrem po cestě tam i zpět zasedli hráčky a hráči již ve 13:45 k 5. kolu. Ačkoliv se některé partie dohrávaly až do praporků (tempo 2 x 10 min + 5 s/tah), skončilo poslední deváté kolo po 16. hodině. Vyhlášení bylo naplánované na 17:00, takže organizační tým měl na vypsání diplomů dost času 🙂

O tom, kdo bude Znojemskou královnou a mistryní ČR pro rok 2020, nakonec musela rozhodnout pomocná kritéria, protože 3 nejlepší hráčky  měly po posledním kole shodně 7 bodů! Vítězkou se stala WFM Nela Pýchová (FIDE ELO 2135, Moravská Slavia Brno),
2. místo vybojovala WFM Michaela Svobodová (1941, Jezdci Jundrov) a 3. místo WIM Kristýna Novosadová (2134, Beskydská šachová škola z.s.).

Naše barvy hájila Daniela Dumková, která s 5 body obsadila pěkné 8. místo – přičemž byla 8. nasazená 🙂
Celkové výsledky najdete klasicky na chess-results.

Tradičně se vyhlašovaly i různé další kategorie, mimo jiné i MISS, kterou se letos stala WFM Jana Zpěváková (ŠK Staré Město).

V MIJT si nejlépe vedl FM František Vrána (2174, ŠK Staré Město, 7,5 bodu), stříbro si vybojoval IM Pavel Zpěvák (2343, TJ Vlčnov, 7,5 b), bronz Oskar Hájek (1998, SK Podlužan Prušánky z.s., 7 b).

Naše barvy hájil autor těchto řádek, který se3 body obsadil 12. místo jako 12. nasazený 🙂 , takže také potvrdil papírové předpoklady.  Kompletní výsledky najdete též na chess-results.

Znojemskou královničkou se stala Klara Schirmbeck (AUT, SV Stockerau, 4 b), 2. místo obsadila Helena Šťávová (TJ Náměšť n/Oslavou, 4 b), 3. místo Zuzana Stará (ŠK Staré Město, 2,5 b).

Kompletní fotogalerii najdete na Rajčeti. Odkaz na fotky od pořadatelů bude doplněn (až bude znám).