Gillarův memoriál 2020

V sobotu 11.1.2020 se v řečkovické sokolovně konal další turnaj ze seriálu KP mládeže v rapid šachu – Gillarův memoriál.

V turnaji 81 mladších žáků byli 3 naši zástupci: Alenka Pokorná (3,5 b), Šimon Řehák (4 b) a Daniel Švagr (4,5 b). 

Turnaj 35 starších žáků hráli Matěj Kroutil (4 b) a Pavel Hradílek (2,5 b).

Jelikož jsem byl plně vytížený rozhodcovskými povinnostmi, nemohl jsem děti sledovat a rozebírat s nimi partie (naštěstí mě v tomto směru zastoupil Dušan Lacko), takže tentokrát se netradičně rozepisuji o pohledu na turnaj z pozice hlavního rozhodčího.  

Medailisté turnajů mladších i starších žáků

Turnaj KP v rapid šachu mládeže jsem absolvoval poprvé v pozici hlavního rozhodčího. Když mě Neklan Vyskočil oslovil, zda-li bych turnaj(e) neodřídil, řekl jsem si, že takovou výzvu bych mohl přijmout – člověk má zkusit (skoro) všechno, že?! Nezasvěceným by se mohlo zdát, že stačí umět pravidla (kdyby chtěl někdo řešit nějaký vážný spor) a obsluhovat Swiss-Manager je „ízy“, no ne? Chyba lávky!

Když si stáhnete poslední aktualizaci Swiss-Manageru a spustíte upgrade, tak se vše tváří OK do okamžiku, kdy novou verzi programu spustíte. Zjistíte totiž, že najednou máte demoverzi, protože při instalaci jaksi zmizel licenční klíč :-O Ještě že jej máte na externím úložišti (= dobře schovaný papírek 🙂 ). Pak si nainstalujete poslední verzi Javy, která je nutná pro losování. A cvičně zkusíte losnout první kolo. A ejhle! Nefunguje to. SM hlásí chybu Javy. Nedáte se a zkoumáte, kde by mohla být chyba. Ve finále zjistíte, že se SM zkouší spustit nějakou prastarou verzi Javy (kterou ani nemáte). Takže projdete kompletně nastavením SM dokud nenajdete inkriminované místo a nezadáte adresář (složku) s aktuální verzí Javy.

Při zadávání dětí podle přihlášek zase přijdete na to, že asi 10% je neregistrovaných (u nich musíte zadat všechny údaje ručně), v některých jménech jsou překlepy (i ve svazové databázi) a tak dále. A toto všechno si pro jistotu vyzkoušíte nejpozději den PŘED turnajem, abyste měli dost času zjednat nápravy, opravy … Protože jak říkal slavný ruský vojevůdce Alexandr Vasiljevič Suvorov: „Těžko na cvičišti, lehko na bojišti!“

Turnaj samotný je totiž někde jinde (rozuměj o několik levelů výše). Na základě sobotních zkušeností bych všem pořadatelům turnajů (KP a jiných významných akcí), kteří tak ještě nečiní (jako třeba já sám – ale to se teď změní),  vřele doporučil vložit do propozic klauzuli, že se prezence uzavírá v čase HH:MI a opozdilci jsou nalosováni až do druhého kola. A samozřejmě by se musela adekvátně nastavit doba prezence. To si pak každý rozmyslí, jestli se mu vyplatí dorazit 5 minut před uzávěrkou (a riskovat, že se fronta před ním nestihne do stanovené doby odbavit).  Primárně jde o to, že po uzávěrce mají rozhodčí onu vyčleněnou čtvrthodinku na kontroly, vydání a případné opravy startovních listin – aby se zahájení stíhalo podle propozic.

A pak už jen 7 kol pobíháte (se sálovými rozhodčími) po hrací místnosti, řešíte z 99% nemožné tahy a sem-tam nějaký pat. Horší je, když musíte vyřešit a rozhodnout situaci, kdy jeden tvrdí to, ale druhý pravý opak (nebo obecně něco jiného). Je to tvrzení proti tvrzení, svědkové většinou nejsou, a tak nezbývá než rozhodnout podle nejlepšího vědomí a svědomí (ideálně pokud možno nikoho nepoškodit). U (menších) dětí většinou stačí „domluva“ a výzva, aby se více věnovali hře, aby se situace  příště neopakovala 🙂 A v neposlední řadě se snažíte udržet v hrací místnosti jakýs-takýs klid.

Samostatnou kapitolou jsou korekce výsledků – proto je třeba turnajová data průběžně ukládat (zálohovat, zálohovat, zálohovat!) – ideálně na počátku před nalosováním prvního kola, dále pak po nalosování kola a po zadání výsledků kola. Samotný program drží historii podle nastavení – většinou by mohlo stačit držet si poslední 4 stavy. V sobotu jsem prováděl jedinou korekci a to ještě po posledním kole, která naštěstí neměla vliv na medailové pozice 🙂

A když máte připojení na internet, průběžným nahráváním nalosování a výsledků prokážete výbornou službu všem rodičům a fanouškům, kteří tak mohou turnaj sledovat například z pohodlí domova, nebo díky chytrému mobilu obecně odkudkoliv 🙂