Perníková chaloupka 2019

V sobotu 5.1.2019 jsme zavítali do Náměště nad Oslavou, kde se konal turnaj zařazený do Ligy Vysočin mládeže, což je analogie k našemu jihomoravskému krajskému přeboru mládeže v rapid šachu. Tím pádem jsme se neúčastnili Vyškovské rošády, která se konala ve stejném termínu. Ve prospěch Náměště hrálo několik faktorů – zejména je od nás blízko, mají tam opravdu krásné ceny, turnaj je přibližně stejně silný jako náš KP (a také se započítává na rapid ELO). Na startovních listinách jsme našli také několik dalších zástupců JmŠS – například Davida Němce (ŠK Kuřim) a Mikuláše Hladkého (Jezdci Jundrov).

V turnaji 36 mladších žáků hrál z našich borců pouze Daniel Švagr, který získal 3,5 bodu ze 7 možných. Polovina bodů je výborná, umístěním na 19. místě vlastně potvrdil „papírové předpoklady“, čili úspěch! Dokonce se na něj dostala jedna z cen, které si v průběhu turnaje vyhlédl, takže spokojenost na všech stranách!

Turnaj vyhrála se 6 body Leontýna Hladká (Jezdci Jundrov), stříbro a bronz zůstaly na Vysočině zásluhou Víta Kovaříka (Gambit Jihlava, 6 b) a Daniela Nikolase Zemana (TJ Spartak Vlašim, 5,5 b).

V turnaji starších žáků jsme mezi 58 startujícími měli 4 zástupce. Lukáš Moos měl poněkud rozpačitý začátek (dvě nuly v úvodu tedy asi nečekal ani on sám), ale konečný zisk 4 bodů jej vynesl na pěkné 27. místo. Stejný počet bodů a 26. místo zaznamenal David Žaža. Petr Pečenka se tak trochu trápil, sám se svým výkonem spokojený nebyl, ale tak už to chodí – prostě někdy jsou dny, kdy to prostě líp nejde, ať se člověk snaží sebevíc (protože někdo mu to vždycky pokazí). Se 4 body na kontě obsadil celkové 19. místo. Martin Žaža, který shodou okolností porazil Petra v předposledním kole, nasbíral celkově 4,5 bodu a obsadil díky tomu 12. místo. Krása! I z toho je vidět, že turnaj byl celkem hodně vyrovnaný. Takže za naše barvy úspěch, chlapci si povětšinou odnesli ceny, které si vybrali, takže (téměř) naprostá spokojenost!

O stupně vítězů se vedly tuhé boje až do úplného konce. Trojice medailistů (mimochodem trojice nejvýše nasazených) získala po 6 bodech, a tak medaile určila až pomocná kritéria. Tentokrát se dokonce uplatnilo pořekadlo o tom, že když dva řeší spor (hrubou) silou, tak tomu dalšímu stačí jen zapojit lícní svaly (a bránici) 🙂 V posledním kole totiž spolu bojovali Rudolf Jun a Tadeáš Hladký, kteří oba měli 5,5 bodu a výhra jistila první místo. Není divu, že vyhrát chtěli oba. A chtěli tak moc, že partie nakonec skončila remízou. A právě na tom vydělal David Němec (ŠK Kuřim), který výhrou v posledním kole dosáhl také 6 bodů a díky pomocným kritériím oba dříve jmenované přeskočil. Druhý skončil Tadeáš Hladký (Jezdci Jundrov) a třetí Rudolf Jun (TJ CHS Chotěboř).