Martin Žaža a Petr Pečenka přeborníky okresu!

V sobotu 24. 3. 2018 v Dělnickém domě v Zastávce bojovali mladí šachisté o titul přeborníka okresu Brno-venkov.

Prezencí prošlo 52 účastníků. Nejpočetnější výprava přijela z Kuřimi, když místo původně (14 dní předem) avizovaných 15 zástupců dorazilo nakonec 26 dětí + doprovod. Ačkoli za domácí pořádající oddíl nastoupily takřka všechny děti, bylo jich o 8 méně, tj. 18. Všechny výše zmíněné děti splnily podmínku registrace v klubech okresu Brno-venkov. Což je celkem smutné, protože ač v rámci okresu působí 7 aktivních oddílů, je další dítě do 18 let registrované pouze v Ivančicích – a to ještě pouze jedno! Ořechov, Střelice, Tišnov a Vranovice bohužel registrovanou mládež ve svých oddílech nemají …

Nyní tedy byla na pořadu dne druhá podmínka umožňující start v turnaji – bydliště na území okresu Brno-venkov. Tuto podmínku splňovali jak čtyři zástupci Lokomotivy Brno, tak Rudík Richter hrající za Baník Ratíškovice. Co se týče neregistrovaných účastníků, na turnaj dorazili dva mladí borci navštěvující šachový kroužek v SVČ Rosice. A dále přijel jeden mladý adept královské hry reprezentující ZŠ Svážná (kterou navštěvuje v rámci povinné školní docházky).

V turnaji starších žáků si nejlépe vedl zástupce domácího oddílu Martin Žaža (6 b), který turnaj vyhrál před kuřimskými Tomášem Keprtem (6 b) a Ondřejem Hronkem (5,5 b) – všichni do 14 let. I přes vítězství v posledním kole unikla bedna v této věkové kategorii Rudovi Richterovi (5 b, celkově 5. místo).

V kategorii do 16 let se stal přeborníkem okresu Petr Pečenka (5 b, který v turnaji obsadil celkově 4. místo)! Stříbro a bronz v této věkové kategorii náleží Kuřimi zásluhou Josefa Zeleného (4 b, celkově 6. místo) a Vojtěcha Vařechy (4 b, 9. místo). Bronz v této kategorii těsně unikl Vaškovi Motlovi (4 b, 10. místo).

Nejlepší zástupkyně něžného pohlaví, Marie Vavřínková z Lokomotivy Brno (4 b, 8. místo), by sice mohla hrát v turnaji mladších žáků, ale -jak vidno- svým výkonem konkurovala mnoha starším žákům a zaslouženě získala titul přebornice do 14 let. Stříbro patřilo Renatě Saskové (3,5 b, 11. místo) a bronz Asje Pluhařové (3 b, 17. místo) – obě ŠK Kuřim.

Turnaj mladších žáků byl ještě vyrovnanější, trojice medailistů nasbírala 5,5 bodu a o pořadí tak rozhodovala další pomocná kritéria. Ta vyšla nejlépe pro Šimona Boháče, který předstihl druhého Tomáše Havla (oba ŠK Kuřim) a třetího Davida Ševčíka (Šachy Zastávka).

Při vyhlašování pořadí podle věkových kategorií bylo pořadí následující. V kategorii do 12 let 1. Šimon Boháč (5,5 b, 1. místo) – ŠK Kuřim, 2. David Ševčík (5,5 b, 3. místo), 3. Jakub Bernard (5 b, 4. místo) – oba Šachy Zastávka.

V kategorii do 10 let se z titulu přeborníka radoval Tomáš Havel (5,5 b, 2. místo), stříbro si vybojoval Viktor Kraus (4,5 b, 9. místo) a pro bronz si přišel Pavel Ševčík (4 b, 12. místo) – všichni ŠK Kuřim.

Přebornicí okresu v kategorii do 12 let se stala kuřimská Lusine Movsisyan (5 b, 5. místo), která byla v této kategorii jediná. Zlato v kategorii dívek do 10 let si vybojovala Běta Kubátová (5 b, 6. místo), stříbro Kateřina Ševčíková (4 b, 13. místo), bronz Ema Kubátová (3 b, 20. místo) – všechny ŠK Kuřim.

V rámci turnajů se vyhlašoval i přebor domácího oddílu Šachy Zastávka. Podrobnosti budou v brzké době doplněny …

Kompletní fotogalerie je na Rajčeti. Bohužel kvůli technické závadě jsou fotografie z vyhlášení ve zhoršené kvalitě.