Vyškovská rošáda 2018

V sobotu 6. 1. 2018 zavítalo do Vyškova na 107 vyznavačů královské hry z řad mládeže do 16 let, aby bojovalo o body do krajského přeboru v rapid šachu. Letos nachystali pořadatelé novinku – nehrál se turnaj špuntů. V posledních letech totiž špuntů ubylo a navíc se výsledky z tohoto turnaje malých dětí nezapočítávaly do KP.

V turnaji starších žáků jsme mezi 46 startujícími měli hned šestinásobné zastoupení. 

Martin Žaža se přesvědčil , že v tomto turnaji není lehkých soupeřů. Vybojoval 4 body a umístil se na pěkném 17. místě.

Martin Žaža

Petr Joch se k šachům vrátil (podobně jako David Ševčík) po téměř třičtvrtěroční pauze. Cenné 3 body mu zajistily 36. místo.

Petr Joch

Pro ostatní naše chlapce to byla v krajském rapidovém turnaji premiéra, ve které šlo hlavně o to, aby se seznámili s tím, jak to na krajském turnaji chodí, zahráli si s někým, koho neznají z domácích tréninků. A aby nasbírali zkušenosti, triky a obraty, které mohou proti svým dalším soupeřům použít.

Tomáš Buchta
Pavel Hradílek
Zbyhněv Adamiec
Václav Palas

V turnaji mladších žáků (ročník 2006 a mladší) se v 61členném startovním poli sešli čtyři naše šachové naděje. Nejlépe z nich si vedl Matěj Kroutil, který na svém druhém turnaji uhrál 4,5 bodu, což jej v konečném účtování vyneslo na vynikající 18. místo. Oproti původnímu nasazení (46) si polepšil o 28 míst!

Matěj Kroutil

David Ševčík nasbíral jen o půl bodu méně a umístil se na 24. místě. Vzhledem k tomu, že se k aktivní hře vrátil takřka po půl roce, tak se dá říci, že šlo o výborný comeback!

David Ševčík

David Žaža dnes chyboval více než obvykle, za což jej soupeři nemilosrdně trestali. Uhraných 3,5 bodu je sice pěkných, ale David ví, že má na víc. Ale není holt každý den posvícení. 

David Žaža

Tomáš Prokop si poprvé vyzkoušel krajský rapidový turnaj a hned napoprvé získal 3 body, což je slušný výkon, těsně pod polovinou z maxima a vylepšení startovní pozice o 18 míst. Tomáš se přesvědčil, že se trestá takřka každá chyba a to jak z pohledu trestaného, tak i z pohledu trestajícího. Zejména v předposlední partii, kdy si nejprve už asi v 7. tahu nechal dát jezdcem vidličku na dámu a krále (= ztráta dámy). Ovšem  v koncovce pak soupeři dvojí úder na krále a dámu oplatil pomocí věže a po zisku soupeřovy dámy dovedl partii k vítězství.

Tomáš Prokop

Kompletní fotogalerii najdete na Rajčeti.

Dalším turnajem této série bude Gillarův memoriál, který se bude hrát 24.2.2018 v řečkovické sokolovně v Brně.