Okresní kolo Přeboru škol v šachu Brno-venkov 2018

Ze Zastávky do Břeclavi postupují Kuřim, Drásov a … Zastávka!

V úterý 4.12.2018 se v Dělnickém domě v Zastávce uskutečnilo okresní kolo Přeboru školních družstev v šachu. Seznam původně přihlášených 19 družstev se kvůli nemocem mírně ztenčil, takže o postup do krajského kola bojovalo 17 družstev ve třech kategoriích.

Nejpočetnější skupinu tvořila osmička družstev 1. stupně ZŠ, když se kvůli již zmiňovaným nemocem rozpadlo jedno domácí družstvo a jedno družstvo nedorazilo z Kuřimi (Jungmannova). S přihlédnutím k počtu družstev a věkové kategorii se zvolil systém každý s každým na 2 x 15 minut.

A několikaleté zkušenosti daly zvolenému systému za pravdu, až do praporků se fakt moc nehrálo 😊. Zpočátku měli hlavní rozhodčí Miroslav Hurta (který všechny turnaje hladce odřídil) a ředitel akce Aleš Dumek dokonce jisté obavy, že nestihnou naťukat jména hráčů do počítačů před koncem turnaje (ale do 5. kola to nakonec stihli 😉).

Nejvíce zkušeností prokázalo družstvo ZŠ Kuřim Tyršova – Ondřej Hronek, Michal Buzáš, Viktor Kraus, Kryštof Šišák, které z 28 partií získalo 27 bodů!

Stříbrnou příčku obsadilo s 25 body družstvo ZŠ Drásov – Pavel Ševčík, Pavel Zachariáš, Kateřina Ševčíková, Vojtěch Vyskočil, které ztratilo body pouze s vítězem.

Takže by se dalo říci, že finále vlastně proběhlo (poněkud předčasně) již v prvním kole. První dva týmy postupují do krajského kola. Na třetím místě se umístilo družstvo ZŠ TGM Rajhrad – Jakub Janiš, Daniel Dubinin, Lukáš Budig, Jan Máša, Matyáš Souček, které nasbíralo 18,5 bodu.

Sestava domácího družstva ZŠ a MŠ TGM Zastávka byla poznamenána nemocemi, takže místo původně plánovaných dvou družstev utvořilo 6 dětí jedno družstvo,neboť hrát na 2 družstva po třech by nemělo smysl. Celkové 6. místo pro tým Ondřej Prokop, Agáta Křížová, Štěpán Hrdlička, Magdalena Dumková, Jakub Mucha, Lukáš Vinohradský, který sestával převážně ze začátečníků, je však příslibem do budoucna. 

Poř. Družstvo 1 2 3 4 5 6 7 8 P1 P2 P3 
1 ZŠ Kuřim Tyršova  *  3 4 4 4 4 4 4 27,0 14 0
2 ZŠ Drásov 1  *  4 4 4 4 4 4 25,0 12 0
3 ZŠ TGM Rajhrad 0 0  *  4 4 4 4 18,5 10 0
4 ZŠ Šlapanice 0 0  *  3 3 4 4 15,5 8 0
5 ZŠ Neslovice 0 0 0 1  *  2 4 4 11,0 5 0
6 ZŠ TGM Zastávka 0 0 0 1 2  *  3 8,5 5 0
7 ZŠ Modřice B 0 0 0 0 0  *  2 3,5 1 0
8 ZŠ Modřice A 0 0 0 0 0 1 2  *  3,0 1 0

V kategorii druhého stupně ZŠ a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií se sešlo sedm statečných. A proto se také zvolil systém každý s každým na 2 x 15 minut. Nejlépe si vedlo družstvo ZŠ Kuřim Tyršova, které ve složení David Němec, Lukáš Petříček, Radoslav Filka, Kryštof Němec dokázalo nasbírat 20 bodů z 24 možných.

O druhou příčku a druhé postupové místo do krajského kola svedla urputný zápas družstva ZŠ a MŠ TGM Zastávka a ZŠ Kuřim Jungmannova. Šachová bohyně Caissa byla více nakloněná domácím, kteří ve složení Rudolf Richter, David Žaža, David Ševčík, Zbyhněv Adamiec se 16,5 body díky lepšímu čtvrtému (!) pomocnému hodnocení obsadili stříbrný stupínek.

Bronz pak putuje do ZŠ Kuřim Jungmannova zásluhou výkonu družstva Adam Boček, Tomáš Fikejs, Michal Svoboda, Lusine Movsisyan.

Domácí družstvo víceletého gymnázia ve složení Václav Motl, Lukáš Moos, Tomáš Buchta, Tomáš Procházka podávalo slušné výkony, jenomže se projevila větší zkušenost soupeřů z kuřimského šachového oddílu a Áčka domácí základky a občas chyběla troška toho šachového štěstíčka …

Základ družstva ZŠ Zbýšov tvořili sourozenci Jan a Ondřej Kupkovi, které doplnili Stanislav Vafek, Aleš a Samuel Kindlerovi.

Za Béčko domácí základky kvůli nemocem mohli hrát pouze tři hráči – Pavel Hradílek, Petr Joch a Tomáš Hudec. Ovšem v této kategorii je chybějící hráč velkým oslabením …

Poř. Družstvo 1 2 3 4 5 6 7 P1 P2 P3 
1 ZŠ Kuřim Tyršova  *  4 3 4 4 20,0 12 0
2 ZŠ Zastávka A 0  *  2 4 3 4 16,5 9 1
3 ZŠ Kuřim Jungmannova 2  *  3 4 16,5 9 1
4 G Tišnov ½ 1  *  3 3 11,5 6 0
5 G Zastávka 1 0 1  *  3 10,0 4 0
6 ZŠ Zbýšov 0 1 0 ½  *  3 6,0 2 0
7 ZŠ Zastávka B 0 0 ½ 1 1 1  *  3,5 0 0

V kategorii středních škol o postup do krajského kola spolu soupeřila družstva domácího G TGM Zastávka a G Tišnov. Osm kol se hrálo stylem každý s každým a ještě jednou s opačnými barvami. Kategorii vyhrálo s poměrně zajímavým náskokem domácí družstvo G TGM Zastávka ve složení Julie Richterová, David Dumek, Petr Pečenka, Martin Žaža.

Stříbro putuje do Tišnova, jehož gymnazijní barvy hájili Tomáš Kříž, Jakub Křivánek, Vojtěch Vařecha, Josef Zelený.

Poř. Družstvo 1 2 P1 P2  P3
1 G Zastávka  *  22½ 22,5 14 0
2 G Tišnov  *  9,5 2 0

Malý počet účastníků v této kategorii je notoricky známou situací. Že by gymnázia z našeho okresu doplácela na to, že Brno je blízko? Nebo platí, že „nejsou lidi“? V minulosti do soutěže vysílala svoje družstva i gymnázia z Ivančic a Židlochovic … Třeba se zase jednou dočkáme toho, že se v okresním kole sejdou družstva alespoň ze tří středních škol 😉.

Kompletní fotogalerii najdete na Rajčeti.

OP 3: V zastáveckém derby urvalo Béčko dvě remízy!

Los třetího kola OP Brno-venkov proti sobě postavil obě naše družstva (jednou to přijít muselo). A nutno říct, že mládež dospěláky opět pěkně potrápila! Ačkoliv se v zápise objevily pouze 2 remízy na prvních dvou deskách, mohlo to vypadat jinak. Na druhé a páté desce mělo totiž Béčko našlápnuto k plnému bodovému zisku … Rudu Klapala na páté desce celkem vydusil David Žaža, kterému se ale bohužel nepovedl závěr a místo bodu si připsal nulu. Na druhé desce Roberta Besedu postupně přehrával Petr Pečenka, který -asi shodou okolností- také lehce vypustil závěr, takže místo celé jedničky zbyla „pouze“ (velmi cenná!) půlka. Na první desce bojovali David Dumek s Liborem Divišem nejdéle ze všech a souboj skončil -dle mínění diváků zaslouženou- remízou.

Kompletní výsledky najdete buď na stránkách ŠSČR, nebo klasicky na chess-results.

O Brankovického krále 2018

Seriál šesti turnajů seriálu KP mládeže v rapid šachu odstartoval v  sobotu 24.11.2018 turnajem O brankovického krále.

Do brankovického kulturního domu se sjelo na 140 mladých vyznavačů královské hry, aby poměřili síly v prvním turnaji nové sezóny. Naše výprava čítala 8 hráčů, přičemž Daniel Švagr dorazil do Brankovic již v pátek, jelikož se účastnil šachového soustředění, které pořádala Lokomotiva Brno. Ostatních 7 statečných dorazilo do Brankovic zamlženou trasou krátce po deváté ranní.

Úvod turnaje byl poznamenán jevem v našich končinách nezvyklým, když zástupci Durasu Brno přijeli (až na jednu výjimku) bez šachového materiálu! Asi chyba v Matrixu ?!?! I když se poskládaly drobty materiálu, který s sebou přivezli zástupci ostatních klubů navíc, stále chybělo několik šachovnic. Proto byli pořadatelé nuceni hráče Durasu do prvního kola  nenasadit s tím, že budou moci nastoupit až do druhého kola, kdy se doveze materiál z blízkých Bučovic…

V turnaji starších žáků (2003+) hrálo hned 5 našich borců.

Zbyhněv Adamiec dosáhl zisku 3 bodů a obsadil celkové 33. místo, čímž si oproti startovní listině o 1 místo polepšil!

Matěj Kroutil získal také 3 body a s lepšími pomocnými kritérii obsadil 31. místo. Matěj ztratil minimálně jeden bod kvůli tomu, že se nechal zlákat „rychlohrou“ soupeře a tahal rychleji, než přemýšlel.

David Ševčík byl další tříbodový, který díky ještě lepším pomocným kritériím obsadil celkové 29. místo.

Lukáš Moos vybojoval 4(!) body a uzavíral TOP20!

Martin Žaža získal na svoje konto také 4 body a umístil se díky lepším pomocným kritériím na 18. místě.

Pořadí na medailových pozicích:
1. Petříček Lukáš (Šk Kuřim) 6 b
2. Faja Vilém (Šachový Klub Lokomotiva Brno) 6 b
3. Khadash Samuel (Šachový Klub Lokomotiva Brno) 5,5 b

V turnaji mladších žáků (2007+) jsme měli zástupce tři.

Tomáš Hudec na svém prvním krajském turnaji hned zazářil, když po pěti kolech měl na svém kontě celé 4 body! Bohužel se mu v posledních dvou kolech nedařilo, a tak se 4 body obsadil dělené 29.místo. Ale na prvním velkém turnaji hned nadpoloviční počet bodů – to se hned tak nevidí. Asi má natrénováno 😉 I když se ještě bude muset naučit nekopírovat soupeřovo bleskové tempo.

Daniel Švagr vybojoval také 4 body a díky lepším pomocným hodnocením se vyšvihl nad Tomáše na celkové 24. místo! Stejně jako Tomáš potřebuje v některých situacích zpomalit a zamyslet se nad pozicí o něco déle.  Ale evidentně má taky natrénováno 🙂

David Žaža uhrál svůj nejlepší historický výsledek, když vybojoval celých 5(!) bodů, což stačilo na celkové 11. místo! Skvělé!

A na závěr TOP3:
1. Tajovský Šimon (ŠK Kuřim) 6,5 b
2. Hronek Ondřej (ŠK Kuřim) 6,5 b
3. Vavřínková Marie (Šachový klub Lokomotiva Brno) 6 b

Z celkového pohledu se letošní Brankovice našim chlapcům opravdu vydařily!

Kompletní fotogalerii najdete na Rajčeti.

 

KP DM 1: mládežnické Áčko vyučilo soupeře

V sobotu 10.11.2018 odstartoval prvním srazem KP družstev mládeže. Naše mládežnické Áčko ve všech 3 kolech prvního srazu doslova vyučilo svoje soupeře. Díky tomu se ztrátou jediné partie a úctyhodným partiovým skóre 14:1 po prvních třech kolech zaslouženě drží průběžné první místo. Do čtvrtého kola ale dostali chlapci soupeře z nejtěžších – kuřimské D, které vyhrálo „kuřimskou“ skupinu. Naše mládežnické Béčko se ze všech sil snažilo soupeře potrápit a v případě obou Lokomotiv se to celkem slušně podařilo. Dvě těsné prohry 2:3 mohly být minimálně remízami … Fotky na Rajčeti 🙂

OP 2: Tišnovský dvojblok

V neděli 11.11.2018 pokračoval OP družstev (dospělých) druhým kolem. Áčko doma přivítalo nekompletní tišnovské béčko. Jelikož hostů přijelo pouze sedm, tak naše Áčko -řečeno fotbalovou terminologií- vedlo hned z výkopu 1:0. A nakonec si připsalo další zápasové vítězství – tentokrát 5:3.

Béčko jelo na výlet do nejvzdálenější destinace – tišnovské sokolovny, kde na ně čekalo tišnovské áčko. Po příjezdu jsme zažili nepříjemné překvapení, neboť nebylo kde parkovat! Jak parkoviště, tak i přilehlé ulice byly zahlceny vozidly ze kterých proudily davy … taktéž do sokolovny! Že by nějaká souběžná akce? O jaký druh akce jde, jsme poznali v malém sále, kde se hrává Tišnovská věž. Do zadní hrací místnosti jsme se totiž proplétali mezi karimatkami s postávajícími, posedávajícími a polehávajícími … kulturisty

Ze začátku jsem měl obavy z rozšíření sbírky zpěvného ptactva, protože podle ELO bodů to byl souboj Goliáše a Davida. Ale za stavu 5:0 přišla dvě (pro domácí asi nemilá) překvapení, která  nám zajistila celé 2 partiové body! Nejprve na čtvrté desce před Martinem Žažou sklonil svého krále Lubomír Plašil, který po chybě ztrácel cenný materiál. Pak následovala výhra Davida Dumka na první šachovnici, když v koncovce V+J+S proti V+J+S došlo k výměně, ze které domácímu Janu Košatovi zbyli pouze 2 pěšci proti jezdci a 3 pěšcům. Na třetí desce pak ještě Petr Pečenka trápil Vojtěcha Pulčáka v koncovce V proti S+J+2p. Jenže remíza se nekonala, protože bílé lehké figury na prázdné šachovnici ukázkově spolupracovaly s králem, takže černá věž padla při zadržení postouplého pěšce a bylo vymalováno – 6:2.

Kompletní výsledky najdete na stránkách věnovaných této soutěži! Nebo na chess-results.