Pribináček 2017

V Havlíčkově Brodě se v sobotu 22.4.2017 hrál tradiční turnaj zařazený do série turnajů Ligy Vysočiny mládeže (obdoba našeho jihomoravského seriálu turnajů KP) známý jako Pribináček.

Z našich luhů a hájů vyrazili na návštěvu sousední Vysočiny v rámci rodinných výletů Motlovi a Pečenkovi. V devítikolovém turnaji starších žáků si mezi 79 účastníky vedl z našich zástupců nejlépe Petr Pečenka, který uhrál 6 bodů, obsadil celkové 10. místo, v kategorii do 14 let místo 4. Vašek Motl nasbíral 4 body a obsadil 45. místo. Arnoštovi se oproti loňsku bodovat nepodařilo a obsadil 79. místo.

Čekáme na zprávu z první ruky 😉 

MČR juniorů a dorostenců v rapid šachu 2017

Ve Vyškově se o velikonočním víkendu hrálo letošní MČR juniorů a dorostenců. Daniela Dumková měla celkem pěkný začátek, když se jí první den povedlo uhrát 3,5 bodu ze 6 možných. Druhý den byl poněkud slabší a 0,5 bodu ze 3 možných znamenalo celkové 4 body z 9 možných a 26. místo v celkovém pořadí. Článek a odkazy na fotogalerii najdete na webu vyškovských šachistů, zprávu  na webu JmŠS nebo ŠSČR.

O velikonočního beránka 2017

Tradiční turnaj pořádaný v Náměšti nad Oslavou na Zelený čtvrtek patří sice do seriálu turnajů Ligy Vysočiny mládeže, ale zástupci našeho oddílu se jej pravidelně účastní již poměrně dlouhou dobu. A vedou si poměrně úspěšně, jako například letos.

Krátké hlášení zaslala Andrea Žažová:
*** Turnaj se zase povedl – hlavně Martinovi, který opět vyhrál  a tentokrát ve správné kategorii H14 !!! Zabodoval i náš David – 4,5 bodu – tj. 10. ve svých H10 ze 49.
Myslím, že se (turnaj) líbil všem – hlavně kvůli pěkným cenám – i když pečení velikonoční beránci se značně zmenšili .-)) ***

Mezi mladšími žáky naše barvy hájili ještě Tomáš a Ondra Prokopovi.

Mezi staršími žáky bojovali Petr Pečenka, Honza a Ondra Kupkovi, Vašek a Arnošt Motlovi a Lukáš Moos.

Beránek 2017, foto laskavě zaslal pan Petr Krátký

 

Krajský přebor družstev mladších žáků 2017

V sobotu 8.4.2017 se v Zastávce sešlo 15 družstev mladších žáků k bojům o krajského přeborníka. 

Sraz organizačního týmu na místě činu byl v 8:00, aby bylo dost času na sestavení 8 třístolových hnízd. Následovalo rozestavění šachovnic a nastavení hodin, zapojení výpočetní techniky. A to už se začali sjíždět účastníci.

pohled do hracího sálu

Vzhledem k tomu, že některé oddíly postavily do turnaje více než jedno družstvo, provedl hlavní rozhodčí Miroslav Hurta nalosování prvního kola ručně (aby se hned v úvodu turnaje potkala družstva z jednoho oddílu).

Jako v každém turnaji malých dětí nechyběly zajímavé situace, z nichž některé ukazovaly na šachovou vyspělost mladých nadějí, jiné zase navozovaly divákům takřka infarktové stavy – zejména když děti nacházely recepty, jak prohrát či přivést do patu vyhranou partii, nebo jak (zejména za vydatné pomoci soupeřů) z prohrané pozice vykouzlit vítězství – například jak v koncovce střelce se 3 pěšci proti věži a 4 pěšcům nejprve ztratit střelce, pak šachovaným králem dojít k vysunutému volnému pěšci na 6. řadě a posléze si postavit dámu a vyhrát. Několikrát také šachoví benjamínci svoje partie prohráli po 3. nemožném tahu.

pohled do hracího sálu

Od prvních tahů šlo za vítězstvím v turnaji družstvo ŠK Kuřim „A“ ve složení Vlastimil Babula, Tomáš Fikejs, Šimon Tajovský, Alice Habinová, Vojtěch Havel, Pavel Ševčík, které vyhrálo všech 7 zápasů a se ziskem 21 bodů turnaj suverénně vyhrálo.

ŠK Kuřim „A“ – 1. místo

Od čtvrtého kola se na druhém místě drželo družstvo ŠK Lokomotiva Brno „A“ – Michael Kureš, Vilém Faja, Tadeáš Hladký, Michael Ulčák, Marie Vavřínková, Laura Coufalová –

ŠK Lokomotiva Brno „A“ – 2. místo

a na třetím místě družstvo ŠK Kuřim „B“ – Lukáš Petříček, Ondřej Hronek, Šimon Boháč, Václav Šetina, Matěj Babula, Asja Pluhařová. V tomto pořadí také družstva obsadila stupínky vítězů.

ŠK Kuřim „B“ – 3. místo

Tým ŠK Duras BVK Královo Pole obsadil již třetí rok po sobě nepopulární čtvrté místo. Vítězství v posledním kole vyneslo na páté místo družstvo SK Vyškov „A“ a na šesté místo domácí tým Šachy Zastávka.

domácí tým Šachy Zastávka – 6. místo

Pořadí na dalších místech: ŠK KVASACO Vacenovice, ŠK Hustopeče, ŠK Kunštát, ŠK Kuřim „C“, ŠK Lokomotiva Brno „B“, SK Baník Ratíškovice, SK Vyškov „B“, ŠK Kuřim „D“, Šachy Brankovice.

SK Baník Ratíškovice – 12. místo
Šachy Brankovice – 15. místo

Kompletní výsledky najdete na chess-results, kompletní fotogalerii na Rajčeti.

Cenový fond pamatoval na všechny účastníky turnaje

Účastníci během turnaje doplňovali energii z nějakého toho kila pendreků, čokolád a oplatků a ze 143 párků v rohlíku.

Velké poděkování náleží všem, kteří se – ať už jakkoli – podíleli na přípravě a zajištění hladkého průběhu turnaje, hlavnímu rozhodčímu Miroslavu Hurtovi za skvěle odřízený turnaj a samozřejmě vedoucím a doprovodům družstev za příkladnou spolupráci a udržování rozjívenosti dětí v mezích normy.

A na závěr ještě ztráty a nálezy: 

černá kšiltovka Adidas, láhev na sodastream
propisky – Leica, národní vlajka, KitchenAid
Poř. Družstvo + = PH 1 PH 2 PH 3
1 ŠK Kuřim „A“ 7 0 0 21 83 37,0
2 ŠK Lokomotiva Brno „A“ 5 1 1 16 85 33,0
3 ŠK Kuřim „B“ 4 2 1 14 88 27,5
4 ŠK Duras BVK Královo Pole 4 1 2 13 90 25,0
5 SK Vyškov „A“ 3 2 2 11 64 24,5
6 Šachy Zastávka 3 2 2 11 64 20,5
7 ŠK KVASACO Vacenovice 3 1 3 10 85 22,5
8 ŠK Hustopeče 3 1 3 10 82 18,0
9 ŠK Kunštát 3 1 3 10 78 20,5
10 ŠK Kuřim „C“ 3 1 3 10 64 21,5
11 ŠK Lokomotiva Brno „B“ 3 0 4 9 60 19,5
12 SK Baník Ratíškovice 3 0 4 9 58 18,5
13 SK Vyškov „B“ 2 1 4 7 64 15,5
14 ŠK Kuřim „D“ 2 1 4 7 51 17,0
15 Šachy Brankovice 1 0 6 3 56 15,5

Toliko „oficiality“ a nyní něco z postřehů. Asi se všemi domácími přihlížejícími se shodneme na tom, že družstvo podalo skvělý výkon, i když občas přihlížejícím navozovalo infarktové stavy 😉

Davidovi se hned v prvním kole podařil vskutku husarský kousek, když porazil Rudu Richtera (SK Baník Ratíškovice). Uhraných 3,5 bodu jej řadí na 6. místo mezi hráči první desky!

Kuba ukázal, že šachy hrát umí, 5 bodů ze 7 možných znamená čtvrté místo mezi hráči druhé desky!

Honza uhrál 5,5 ze 7 možných, což jej řadí na 3. místo hráčů 3. desky!

Tomáš a Ondra Prokopovi hráli na svůj první turnaj za družstvo a ukázali, že se za půl roku již stačili něco naučit – Tomáš se 4 body dokonce figuruje jako 5. hráč čtvrté desky! Ondra uhrál dvě cenné remízy a poslední partii vyhrál, když správně reklamoval 3 nemožné tahy soupeře (14. místo na 5. desce).  

Magdalenka vydržela hrát všech 7 kol, z posledního kola má dokonce první remízu a plakala prakticky jen jednou, což je také životní výkon! (16. místo na 6. šachovnici). 

Okresní přebor Brno-venkov mládeže v rapid šachu 2017

První dubnová sobota zavedla letošní účastníky v OP mládeže v rapid šachu do velkého sálu Dělnického domu v Zastávce (už třetí rok po sobě). Dalo by se říct, že na domácí otevřený oddílový přebor hosté přijeli v přesile, neboť startovní listina se skládala z 12 zástupců ŠK Kuřim a z 11 zástupců domácího oddílu Šachy Zastávka.

pohled do hracího sálu
pohled do hracího sálu

Turnaj na fungl nových stolech probíhal v klidné a přátelské atmosféře a rozhodčí tak řešili prakticky pouze hlášené nemožné tahy, kterých nebylo víc než obvykle 😉 A třebaže jsme zaznamenali pár miniaturek, letos jakoby se vytratili blicaři – což je pozitivní zpráva.

Mezi 23 startujícími byla i 4 děvčata, která hrála i minulý rok – letos ale již ve vyšších věkových kategoriích.

Kategorie D16 zůstala neobsazená.

Kategorii D14 vládla Renata Sasková (4 b, 10.) z ŠK Kuřim.

Kategorii D12 vyhrála Asja Pluhařová (4 b, 11.) před svojí oddílovou kolegyní Lusine Movsisyan (3,5 b, 13.) – obě ŠK Kuřim.

V kategorii D10 byla nejlepší letošní nejmladší účastnice – domácí Magdalena Dumková (1 b, celkově 23. místo).

zlaté dívky (Sasková, Pluhařová, Dumková)
zlaté dívky (Sasková, Pluhařová, Dumková)
zlatí hoši (Pavlík, Kříž, Petříček, Tajovský)
zlatí hoši (Pavlík, Kříž, Petříček, Tajovský)

Kategorii H16 tvořili 2 zástupci Kuřimi – Vladimír Pavlík (6 b), který turnaj vyhrál, a Roman Matějů (5 b, 4.).V kategorii H14 se sešli Tomáš Kříž (6 b, 3.) z ŠK Kuřim a tři zástupci domácích – Petr Pečenka (4 b, 6.), Martin Žaža (4 b, 8.), Ondřej Kupka (2,5 b, 18.).

stříbrní (Žaža D., Matějů, Pečenka, Kupka J., Movsisyan)
bronzoví (Žaža M., Moos, Šetina)

Kategorii H12 hrála trojice Lukáš Petříček (6 b, 2.) z ŠK Kuřim, Jan Kupka (3,5 b, 12.) a Lukáš Moos (3 b, 15.).

Nejpočetnější kategorie H10 byla tvořena 10 hráči. Z nich si nejlépe vedl kuřimský Šimon Tajovský (4,5 b, 5.). Druhý v kategorii skončil domácí David Žaža (4 b, 7.), třetí – pro změnu opět kuřimský – Václav Šetina (4 b, 9.).

Celkové výsledky najdete klasicky na chess-results.

Po vyhlášení vítězů jednotlivých kategorií následovalo vyhlášení dosud neoceněných dětí, které si podle pořadí v turnaji přišly na pódium vybrat věcné ceny.

ceny pro všechny účastníky

Velké díky náleží všem, kteří se turnaje účastnili a podíleli se na jeho hladkém průběhu – hlavnímu rozhodčímu Miroslavu Hurtovi za dokonalé řízení; dále pak doprovodu dětí za pomoc s chystáním sálu (před turnajem) a úklidem sálu (po turnaji) a za bdělé oko (při turnaji); dětem samotným za to, že se chovaly takřka vzorně; organizačnímu týmu za perfektní týlové zabezpečení.

Fotogalerii najdete na Rajčeti.