KP DM 2: Zastávka, Dělnický dům

pohled na levou polovinu hracího sálu
pohled na levou polovinu hracího sálu

V sobotu 14.1.2017 hostila Zastávka 2. sraz KP družstev mládeže v šachu. Lehké obavy pořadatelů srazu vzbuzoval páteční stužkovací ples místního gymnázia, neboť po zkušenostech z let minulých bylo nejisté, v jakém stavu v sobotu ráno sál bude. Nicméně vše dobře dopadlo, a tak pořadatelský tým mohl v klidu nachystat bufet, materiál na stoly, zapojit ozvučení, rozdat zápisy a partiáře, seznámit přítomné s některými organizačními věcmi, usadit přítomné ke stolům podle losu, a pak už se jen čekalo na příjezd vlaku od Brna, ve kterém cestovaly zbylé výpravy. Ihned po příchodu z nádraží vedoucí usadili svoje svěřence ke stolům a díky tomu se zahájilo 4. kolo v čase uvedeném v propozicích. Až na ojedinělé hlasitější výjimky drželi účastníci svoje projevy na nízké úrovni hlasitosti (poprvé a naštěstí i naposledy bylo nutno vyzývat přítomné ke klidu v závěru druhého kola), takže se hrálo v příjemné a klidné atmosféře. Složení některých družstev ovlivnily choroby řádící po celém území kraje, některé týmy proto nastupovaly se 4 hráči. Ale i přesto se doprovodný turnaj hrál – buď na třech nebo na čtyřech deskách .

pohled na pravou polovinu hracího sálu
pohled na pravou polovinu hracího sálu

Naše družstvo ve čtvrtém kole dostalo kanára od ŠK Kuřim „E“, v pátém porazilo Lokomotivu „E“ 3:2 a v šestém kole prohrálo s Ratíškovicemi 4:1. Poslední sraz bude 4.3.2017 ve Vyškově.

OP 5: domácí dvojutkání

Los letošního ročníku OP svedl v neděli 8.1.2017 obě naše družstva do domácího prostředí. Původně chtěl autor příspěvku dělat nehrajícího rozhodčího, ale okolnosti tomu zabránily a tak dělal hrajícího (dvoj)rozhodčího ve velkém sále …

Áčko utrpělo ránu ještě před začátkem zápasu, kdy poslal omluvnou SMSku Ondra a narychlo se povolával Jirka, na kterého vyšel snad nejsilnější hráč kuřimské sestavy. První zavěsil Miloš Šic, pak remizovala Daniela. Pak už jsem se zabral do své partie a když jsem se konečně zase rozhlédl po sále, tak jsem ke svému překvapení zjistil, že všichni už dohráli … Ze zápisu jsem pak zjistil, že Jirka Kubíček, Karel Jahn a Pavel Kadeřábek remizovali, Petr Wehrenberg, Jan Karber a Jirka Trunkát utrpěli porážku. Celkový výsledek 3:5 sice nahrává kuřimskému Déčku, ale právě příští kolo bude ve znamení vzájemného duelu našeho Áčka a kuřimského Déčka – dvou nejžhavějších adeptů na postup do KP2.

20170108_op_5_zastavka
Zatímco Béčko s Tišnovem již dohrává na prvních 3 deskách (vpravo), Áčko s Kuřimí bojuje o 106 (vlevo)

Béčko přivítalo hosty ze Sokola Tišnov „B“. Kluci sice byli ze sobotní Vyškovské rošády rozehraní, ale bohužel to ve většině případů nepomohlo.  První prohráli Honza a Ondra Kupkovi, pak vyhrál Martin Žaža, následně prohráli Lukáš Moos a David Žaža. Petr Pečenka neuspěl v koncovce 2V+2S proti 2V+2S s nějakým pěšcem méně. Pak si David Dumek v celkem vyrovnané koncovce sáhl na špatnou figurku, což vedlo ke ztrátě figury. Já jsem (jako obvykle) spotřeboval spoustu času, ale tentokrát mi ani Rybka nic nevytkla (!), ba naopak kolem 20. tahu ukazovala analýza, že jsem měl fakt dva pěšce víc. Ale do časové kontroly mi zbývalo pouhých 7,5 minuty a ještě mi zbývalo udělat 17 tahů. Proto jsem raději nabídl remízu, kterou soupeř (za stavu 6:1) přijal. Vzhledem k dnešní sestavě je úspěch, že jsme bodovali a neskončili s kanárem v klícce 🙂

Odkaz na podstatně bohatší fotogalerii najdete na stránkách kuřimských šachistů.

Vyškovská rošáda 2017

znak_vyskovPočáteční diskuze nehrajícího doprovodu ze sobotního dopoledne se ve vyškovském Besedním domě 7.1.2017 nesly ve znamení mrazivých ranních minim, kdy byly ke slyšení hodnoty v rozmezí  -23 °C až -17 °C. Pěkný mrazík, což? 

Po první kontrole startovních listin se zjistilo, že se asi dva hráči zatoulali do jiných turnajů, což ovšem bylo velmi rychle napraveno a zpoždění prvního kola oproti propozicím nebylo nijak velké. V turnaji špuntů (2009+) náš oddíl zastupoval pouze šachový materiál.

V turnaji B (2005+) jsme měli tři zástupce, stejně jako v turnaji C (1999+). David Žaža, Lukáš Moos a Honza Kupka bojovali mezi 70 soupeři celkem dost úspěšně. David (21.) a Honza (30.) uhráli 4 body ze 7 možných, Lukáš (36.) přesnou polovinu – 3,5 b. 

Ondra Kupka (47. místo, 2 body) a Martin Žaža (34. místo, 3 b) si mezi 50 účastníky vedli podle papírových předpokladů (drželi se svého aktuálního ELO). Petr Pečenka zřejmě na ELO nehleděl a porážel silnější soupeře. V posledním kole si dokonce připsal výhru nad Julčou Richterovou, což mu při zisku 4,5 bodu zajistilo celkové 10. místo – gratulujeme!

Na stránkách pořadatelů najdete jak článek, tak odkazy na fotogalerie 1 a 2.