Archiv rubriky: Aktuality

KP DM 1: 0-1-0 = překvapivý rozjezd

Od pondělka jsem trnul, jestli se vůbec najde pět dětí, aby družstvo hrálo v plném počtu (a to je na soupisce 16 jmen). Naštěstí se to povedlo. Jenže když vám vypadnou první dvě desky a takřka celý prostředek soupisky, tak už můžete jen doufat, že soupeři taky nenastoupí v plné síle. Však to znáte 😉

V sobotu 9. 11. 2019 jsme vyrazili na první sraz KP DM do řečkovické sokolovny. Tentokrát se ovšem nehrálo v sále, kde se konají turnaje ze seriálu KP (na parketách se proháněli s míčem futsalisté), ale nahoře v klubovně na galerii. Mírně opožděný začátek způsobilo čekání na pár opozdilců z Rozrazilu. Ale děti svojí rychlostí tento hendikep hravě smazaly. A poslední partie 3. kola skončila těsně po 13. hodině… Doprovodný turnaj se prakticky nekonal, protože párem náhradníků disponoval pouze Duras.

Dosi Točev a Neklan Vyskočil kontrolují sestavy

V prvním kole jsme nastoupili (jako hosté) proti papírově nejsilnějšímu soupeři skupiny – domácímu Durasu. Daniel Švagr sehrál velmi vyrovnaný duel s Martinem Lúčem, ale Caissa byla nakloněna domácím. Podobně neuspěli ani Tomáš Hudec na dvojce a Šimon Řehák na trojce. Alenka Pokorná na čtyřce přehlédla odtažné napadení dámy. Lukáš Hudec se první 3 tahy trochu trápil se zápisem, ale pak už mu šel zápis jako zkušenému harcovníkovi. Na šachovnici však nenašel na soupeře vítězný recept. Výsledek 5:0 pro domácí je až moc zavádějící, protože na šachovnicích to zdaleka tak jednoznačně nevypadalo.

1. kolo: Duras – Šachy Zastávka, Rozrazil A – Rozrazil B, doprovodný turnaj (v pozadí)

Ve druhém kole jsme jako domácí hráli proti Rozrazilu B. Zde jsem tajně doufal v bodový zisk. Nejprve svého prvního vítězství v zapisovací partii docílil Lukáš. Jak Lukáš, tak jeho soupeř brali zápis velmi vážně, celou partii diskutovali o tom, kdo a co vlastně zahrál a jestli mají tahy správně v partiáři. Lukáš postupně svého soupeře přehrával, až mu do koncovky zbyla věž, dva střelci a 4 pěšáci proti králi, věži a 5 pěšákům. V koncovce vyměnil věže, střelci pobral volné pěšáky a svým pěšcem si už-už došel pro dámu, když soupeř vzdal. Pro oko diváka to byla partie plná zvratů a štěstí více přálo našemu hráči. Šimon sehrál podobně divokou partii. Nejprve soupeři rozbil královské křídlo po malé rošádě, pak předvedl krásný dvojí úder jezdcem na královský pár, takže už to vypadalo, že s dámou víc pohodově vyhraje. Jenže v jedné chvíli nechal svoji útočící dámu napospas soupeřově věži a rázem byla partie vyrovnaná. Za chvíli ovšem už měl zase věž navíc a hrála se koncovka 2 věže a jezdec proti věži a dvojici střelců (pěšáky náhodně rozptýlené po šachovnici nepočítám). Šimon nakonec postavil věže tak šikovně, že dal mat na 6. řadě. Daniel získal prakticky již v zahájení figuru, aby ji po několika tazích vrátil. Ale to už měl vyhlédnutou lepší oběť – soupeřovu dámu. Ale ještě dříve stihl nadělit soupeři mat. Tomáš a Alenka smolně prohráli. Zvítězili jsme 3:2. Hurá, přání se splnilo!

2. kolo: Šachy Zastávka – Rozrazil B, Duras – Rozrazil A (podle losu, na fotce opačně)

Ve třetím kole jsme jako hosté hráli proti čtyřčlennému dívčímu družstvu (!) Rozrazilu „A“ . Lukáš tak na páté desce připsal na konto družstva celý bod a sehrál se mnou cvičnou partii pro pilování zapisování. Bohužel Tomáš při materiální převaze utrpěl nešťastný mat a bylo srovnáno. Pak Šimon přehlédl kombinaci soupeřky, ze které vyšel o celou věž chudší a s věží víc soupeřka dovedla partii do vítězného konce. Alenka byla nucena v koncovce vyjít s králem do centra, což se stalo osudným. Výsledek zápasu korigoval Daniel, kterému do pěšcové koncovky zbyl navíc střelec. Toho obětoval na odstranění pěšce jdoucího do dámy, aby si naopak mohl postavit svoji vlastní dámu, kterou pak předpisově zahnal soupeřčina krále do rohu, aby mu tam nadělil mat. Prohráli jsme těsně 2:3.

3. kolo: Rozrazil A – Šachy Zastávka, Rozrazil B – Duras (podle losu, na fotce opačně)

Další sraz se hraje 14. 12. 2019 u nás v Zastávce v Dělnickém domě.

Kompletní výsledky jsou na chess-results .

Kompletní fotogalerii najdete na Rajčeti.

Poř. Družstvo   +    =    –   PH1   PH2   PH3 
1 ŠK Jezdci Jundrov 3 0 0 9 14,0 7,0
1 ŠK Duras BVK Královo Pole „B“ 3 0 0 9 14,0 7,0
3 ŠK Kuřim „B“ 3 0 0 9 12,5 5,5
4 ŠK Lokomotiva Brno „B“ 3 0 0 9 12,0 5,5
5 ŠK Kuřim „C“ 2 0 1 6 10,0 4,0
6 ŠK Lokomotiva Brno „C“ 2 0 1 6 9,5 4,5
7 SK Vyškov „A“ 2 0 1 6 8,5 4,0
8 ŠK Rozrazil Brno „A“ 2 0 1 6 6,0 3,0
9 ŠK Kuřim „D“ 1 0 2 3 6,0 2,0
10 SK Vyškov „B“ 1 0 2 3 5,0 2,5
10 Šachy Zastávka 1 0 2 3 5,0 2,5
10 ŠK Lokomotiva Brno „D“ 1 0 2 3 5,0 2,5
13 ŠK Rozrazil Brno „B“ 0 0 3 0 5,0 2,5
14 ŠK GPOA Znojmo 0 0 3 0 3,5 1,5
15 ŠK Sokol Kyjov 0 0 3 0 2,5 1,0
16 ŠK Kunštát 0 0 3 0 1,5 0,5

MMaS 2019

Již tradičně se v období podzimních prázdnin konalo v Koutech nad Desnou Mistrovství Moravy a Slezska mládeže. 

Náš oddíl zastupoval v kategorii U12 Daniel Švagr, který si na vlastní kůži vyzkoušel první velkou šachovou akci. A hned napoprvé si stanovil smělý cíl: získat 3 body. Důkladná příprava a rozbory odehraných partií (velké poděkování M. Hurtovi a R. Slepánkové!) se mu vyplatily, neboť cíl byl splněn! Blahopřejeme!

OP BO 1: Na úvod Áčko porazilo Ivančice B 5:3

Kvůli kolizi se soustředěním taneční skupiny MightyShake Zastávka se dnešní utkání hrálo v prostorách DDM. Ráno jsme během asi 10 minut nachystali v sále 8 stolků a po odevzdání soupisek se mohlo 1. kolo letošního ročníku zahájit. Áčko nastoupilo takřka v základní sestavě (nenastoupil Libor Diviš), hostům chyběli ze základní sestavy 2 borci. Když se autor těchto řádek vrátil na místo zápasu kolem 13:00, bylo v zápise 5 remíz (1. – 4. a 8. deska) a jedna výhra na 7. desce.
Závěr utkání byl celkem dramatický – dohrávaly se 2 partie za stavu 3,5:2,5.  Jan Karber vypadal s panem Práškem na prohru, protože ivančický pěšec se po krajním sloupci blížil nebezpečně do dámy.
Když už stál na předposlední řadě, objevil se motiv věčného šachu dámou, s čímž se hráč hostů nemínil smířit. Ke své smůle ovšem při uhýbání králem vstoupil na pole, kde dostal jezdcem vidličku na královskou dvojici a vzdal.
Následně se Ruda Klapal s panem Kočím dohodli na remíze, když na šachovnici stáli už jen králové a 2 pěšci na každé straně.
Remízu si mohli dát už asi o hodinu dříve, ale zkoušeli nejprve věžovku, pak pěšcovku. Chybkami si komplikovali život (a pozici), ale naštěstí si je vzájemně „vraceli“, a tak výsledná remíza byla (alespoň podle názoru autora příspěvku) zasloužená.

Kompletní výsledky najdete na webu ŠSČR nebo na chess-results.

Pomoz zapsat šachy do Guinessových rekordů!

Nejsilnější šachistka všech dob, Judita Polgárová z Maďarska, vyzývá všechny děti do 18 let k účasti na pokusu o zápis do Guinessovy knihy rekordů. Cílem je největší on-line dětský šachový turnaj a k rekordu je potřeba získat 20 000 dětí.

Hraje se na serveru ChessKid.com (https://www.chesskid.com/article/view/help-chesskid-and-judit-polgar-set-a-world-record). Kvalifikace probíhají od 1. 9. do 5. 10. každý den od 17 hodin (ale ve 4 časových pásmech, takže můžeš hrát třeba i ráno proti malým Číňanům). Turnaje nejsou dlouhé, 5-6 kol tempem 5 minut + 1 s/tah. K započítání do rekordu je potřeba turnaj dohrát, i kdyby se ti zrovna nedařilo podle představ! Do velkého finále 19. 10. (odhadem 2000 účastníků) postupuje nejlepších 20 hráčů každé kvalifikace. Pak je tu ještě možnost 12. 10. během Global Chess Festivalu, který J. Polgárová pořádá, kdy ze superkvalifikace postupují všichni, kteří uhrají alespoň 3 body. Ale každý započítaný účastník dostane v případě splnění podmínek rekordu Guinessův certifikát, losuje se i o řadu cen včetně on-line lekce s Juditou Polgárovou.

Na Chesskid.com je nutná registrace (https://www.chesskid.com/register/user-type), kde vyplníš username (přezdívku používanou ve hře) jméno+příjmení, heslo a email (u hráčů pod 13 let email rodičů, kteří musí vše odsouhlasit). Může trvat až 1 den, než se budeš moct s tímto účtem přihlásit, pak je potřeba se ještě hlásit do jednotlivých kvalifikací (můžeš jich hrát, kolik chceš, i v případě již zajištěného postupu), a to vždy alespoň 15 minut před začátkem turnaje.

Převzato z webu ŠSČR

Miloš Šic

Přišla smutná zpráva, že ve středu 7. srpna 2019 po dlouhé těžké nemoci zemřel ve věku nedožitých 65 let hráč našeho Áčka, pan Miloš Šic.

Rozloučení se uskutečnilo ve středu 14. srpna 2019 v 15 hodin ve smuteční síni ve Zbýšově.

Čest jeho památce!

Drtivý dopad ;-)

Druhý den se našim chlapcům moc nevedlo a postupně padali výsledkovou listinou až na konečné 21. místo. Což je ale o 1 místo lepší než startovní číslo, tedy mírný úspěch, prakticky potvrzení papírových předpokladů 🙂

Ve streamu ze druhého dne zkuste 0:12, 0:59, 1:02, 2:01, 2:19.

Skokan dne :-)

Po prvním hracím dnu (5 zápasů) je v kategorii středních škol družstvo zastáveckého G TGM překvapivě nejlepším jihomoravským družstvem 🙂  A můžeme říci, že je skokanem dne, když z původně 22. místa (startovní číslo) vyskočilo na průběžné 12. místo!!! Jen tak dál!

Na streamu z 1. dne zkuste nastavit časy (h:min): 0:27, 1:13, 3:06. Původní 4hodinový stream má najednou 5:38, takže výše uvedené časy neplatí. Nově by mělo fungovat 2:06, 2:52, 4:45 🙂