Archiv autora: Aleš Dumek

OP Brno-venkov družstev 2020/21

V neděli 4.10.2020 zahájil prvním kolem nový ročník OP Brno-venkov družstev. Naše družstvo jelo do Brna, kde se v klubovně Lokomotivy utkalo s domácím Éčkem. Po dvou výhrách (Jan Karber, Karel Jahn), dvou prohrách (Rudolf Klapal, Petr Wehrenberg) a 4 remízách (Jiří Kubíček, Petr Pečenka ml., Dušan Lacko, Daniel Švagr) náš tým vybojoval velmi cennou remízu 4:4.

Po ukončení covidopauzy se bude v soutěži pokračovat podle původního plánu, tzn. druhé (a třetí kolo atd.) se budou dohrávat až po kolu sedmém, tzn. 13. února (a dále).

Znojemská královna a Memoriál Ing. Jana Turka 2020

V sobotu 3.10.2020 se ve Znojmě uskutečnila pěkná šachová akce. V sále Znojemské besedy se odehrálo MČR žen v rapid šachu známé jako Znojemská královna.

Tradiční turnaj dívek (Znojemská královnička) se nehrál samostatně, ale jako součást turnaje žen. A muži hráli „svůj“ Memoriál Ing. Jana Turka (letos byl opravdu výhradně mužskou záležitostí).

Na úvod všechny účastníky znojemské šachové soboty přivítal ředitel turnaje Josef Lahodný. Následovalo společné foto 15 hráček a hned poté se zahájila první kola obou turnajů.

Pod vedením hlavního rozhodčího Petra Záruby běžely turnaje jako po másle. Na oběd se účastníci vydali do nedalekého hotelu Morava po 4. kole na vývar, kuřecí řízek a skvělý znojemský bramborový salát. Občerstvení a ošlehaní silným větrem po cestě tam i zpět zasedli hráčky a hráči již ve 13:45 k 5. kolu. Ačkoliv se některé partie dohrávaly až do praporků (tempo 2 x 10 min + 5 s/tah), skončilo poslední deváté kolo po 16. hodině. Vyhlášení bylo naplánované na 17:00, takže organizační tým měl na vypsání diplomů dost času 🙂

O tom, kdo bude Znojemskou královnou a mistryní ČR pro rok 2020, nakonec musela rozhodnout pomocná kritéria, protože 3 nejlepší hráčky  měly po posledním kole shodně 7 bodů! Vítězkou se stala WFM Nela Pýchová (FIDE ELO 2135, Moravská Slavia Brno),
2. místo vybojovala WFM Michaela Svobodová (1941, Jezdci Jundrov) a 3. místo WIM Kristýna Novosadová (2134, Beskydská šachová škola z.s.).

Naše barvy hájila Daniela Dumková, která s 5 body obsadila pěkné 8. místo – přičemž byla 8. nasazená 🙂
Celkové výsledky najdete klasicky na chess-results.

Tradičně se vyhlašovaly i různé další kategorie, mimo jiné i MISS, kterou se letos stala WFM Jana Zpěváková (ŠK Staré Město).

V MIJT si nejlépe vedl FM František Vrána (2174, ŠK Staré Město, 7,5 bodu), stříbro si vybojoval IM Pavel Zpěvák (2343, TJ Vlčnov, 7,5 b), bronz Oskar Hájek (1998, SK Podlužan Prušánky z.s., 7 b).

Naše barvy hájil autor těchto řádek, který se3 body obsadil 12. místo jako 12. nasazený 🙂 , takže také potvrdil papírové předpoklady.  Kompletní výsledky najdete též na chess-results.

Znojemskou královničkou se stala Klara Schirmbeck (AUT, SV Stockerau, 4 b), 2. místo obsadila Helena Šťávová (TJ Náměšť n/Oslavou, 4 b), 3. místo Zuzana Stará (ŠK Staré Město, 2,5 b).

Kompletní fotogalerii najdete na Rajčeti. Odkaz na fotky od pořadatelů bude doplněn (až bude znám).

,

Nová sezóna klepe na dveře!

Po  prázdninách (delších než obvykle) nám na dveře klepe nová šachová sezóna.

Vzhledem k aktuální koronavirové situaci řešíme, kde se budeme scházet. Zatím to vypadá na prostory DDM Zastávka, nebo na malý sál Dělnického domu v Zastávce.

První schůzka bude 24.9.2020 v 17:00 v DDM Zastávka.

Online turnaje pořádané Sportovním klubem Vyškov

Turnaje (na lichess.org) jsou určeny pro všechny bez rozdílu věku a výkonnosti. Převážnými účastníky těchto turnajů jsou mládežníci z různých klubů.  Odkazy pro přihlášení do těchto turnajů jsou uveřejňovány na stránkách vyškovských šachistů: http://sachyvyskov.netstranky.cz/aktuality.html a nebo na https://www.facebook.com/skvyskov/
Upozornění pro hráče, kteří ještě nejsou zaregistrováni v aplikaci: před přihlášením do turnaje je třeba se přihlásit do do klubu SK Vyškov na stránkách aplikace (odkaz https://lichess.org/team/sk-vyskov)!

26. týden:

Hraje se tempem 2×5 min. + 2 sek. na tah. Turnaj je losován švýcarským systémem na 9 kol.

ME v online šachu

Online Mistrovství Evropy 2020 (16. – 31. 5. 2020) se mohou zúčastnit všichni hráči, kteří mají FIDE ID.

• D. 2001 – 2300

V těchto 4 kategoriích platí, že z kvalifikace (1. den) postupuje 250 nejlepších hráčů do finále (2. den)  a následně 100 nejlepších z finále postupuje do vyšší kategorie!!!

• E. 2300+

Vklad: 5 EUR (nevratná částka), zdarma GM, WGM, IM, WIM

Registrace nejpozději 2 dny před zahájením turnaje (účast omezena!).

Propozice

Brožura

Další podrobnosti v článku na webu JmŠS.

KP JmŠS v on-line šachu

Přebor JmŠS v on-line šachu začíná v pondělí na chess.com v klubu „JmSS Chess“. Zahrnuje čtyři turnaje hrané čtyřmi různými tempy. Všechny se hrají švýcarským systémem. Do hodnocení krajského přeboru se počítají partiové body z jednotlivých turnajů (v případě posledního se násobí dvěma). V úvahu se berou tři nejlepší výsledky.